BÖLGENİN EN ÖNEMLİ TURİZM TESİSİ OLAN “GEDİZ TERMAL TATİL KÖYÜ” NÜN TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

Bölgenin en büyük turizm yatırımlarından biri olan “Gediz Termal Tatil Köyü” nün temel atma töreni Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’ın katılımı ile yapıldı.
Facebook Twitter Google+

Bölgenin en büyük turizm yatırımlarından biri olan “Gediz Termal Tatil Köyü” nün temel atma töreni Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’ın katılımı ile yapıldı.

“Gediz Termal Tatil Köyü” projesi içerisinde, 102 adet villa, 510 adet yatak, otel, toplam kullanılan parsel alan: 43.000,00 m2, toplam inşaat brüt alan: 23.830,10 m2, a tipi villalar: 6 kişilik havuzsuz 24 adet, 6 kişilik havuzlu 14 adet, 3 odalı havuzlu ve havuzsuz tipte toplam: 38 adet daire, b tipi villalar: 2 kat şeklinde 4 kişilik zemin kat 8 adet, 4 kişilik 1.kat 8 adet kenet çatılı toplam:16 adet daire, c tipi villalar: 2 kat şeklinde 4 kişilik havuzsuz (1+1)10 adet daire, 5 kişilik havuzsuz 10 adet daire toplam: 20 adet daire, d tipi (c blok altı): 4 kişilik 14 adet,4 kişilik 14 adet toplam:28 adet daire, 3 adet güvenlik, otel toplam: 1.807 m2 ve 3 kat şeklinde, 16 kişilik butik tipte, 350 kişilik cami, 1 restaurant, 2 adet ticarethane, cafe-eğlence merkezi, aquapark, erkekler hamamı, kadınlar hamamı, yayalar için 2 adet hidrolik bariyer gergili betonerme köprü bulunmaktadır.

Açılış programına, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, Prof. Dr. Vural Kavuncu, İshak Gazel, Ahmet Tan, Kültür ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Gediz Kaymakamı Avni Kula, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz,Kütahya AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, Gediz Belediye Başkanı Dr. Mehmed Ali Saraoğlu, Kütahya İlçe Belediye Başkanları, Gediz İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Turgut Çıtak, Gediz İlçe Emniyet Müdürü Şenol Bezek, AK Parti İlçe Başkanı Av. Mesut Yörük, Kütahya AK Parti İlçe Başkanları, Gediz Belediye Başkan Yrd. Hakan Arpacı, İl Genel Meclisi Üyeleri, Gediz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mesut Naci Cebecioğlu, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Gediz İlçe Yönetimi, Mahalle ve Köy Muhtarları ve çok vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Gediz Belediye Başkanı Dr. Mehmed Ali Saraoğlu; “Turizm gezginliği içerisinde barındıran ve insanların görerek, duyarak ve hissederek birbirleriyle iletişim kurduğu önemli bir süreç. Bizim bugünkü amacımız Türkiye de Termal Turizm denildiği zaman sürekli olarak dile gelen Kütahya’mıza ciddi bir katkı sağlamaktır. Kütahya’mız Türkiye’deki termal turizm varlığı bakımından çok önemli bir aşama kat ederek Allah vergisi termal imkânlarıyla ön plana çıkmış bir ilimizdir.

Kütahya'nın en önemli termal turizm merkezlerinden birisi olan Gediz ilçesi, sahip olduğu farklı doğal zenginlikleri ile termal turizm alanında söz sahibi olmaya aday bir bölgedir. Bulunduğu lokasyon itibari ile birçok büyükşehire yakınlığı, ulaşım avantajlarına sahip olması, Türkiye'de kış turizmi ile termal turizmin bir arada sunulabileceği tek bölge olması gibi özellikleri açısından çok büyük bir potansiyele sahiptir. Gediz'in Ilıcasu bölgesinde çıkan doğal sıcak suyun ve doğal yapının, bölgeye yerli ve yabancı turist çekebilecek bir modern ve çok amaçlı termal turizm merkezi ile birleştirilmesi hem ilçenin sosyo-ekonomik yönden kalkınmasına hem de kalkınma planında atıfta bulunulduğu üzere ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayacaktır.

Hazırlanan bu çalışma ile Gediz'in Ilıcasu bölgesinde inşa edilerek, ülke turizmine kazandırılması hedeflenen termal turizm merkezi hakkında ön değerlendirmenin yapılması ve yatırımın bölge hakkındaki gerekliliği konusunda bilgi vermesi amaçlanmıştır. Gediz Belediye Başkanlığı'nın uzun süredir yürütmekte olduğu imar çalışmaları ile birlikte potansiyel yatırımcıların da görüşleri doğrultusunda projelendirilen tesis, bölge açısından son dönemde yapılan en büyük yatırım olacaktır.

Bahsi geçen bu tesis tamamlandığında 80 Milyon TL’yi ifade eden bölgemizin en önemli turizm tesisi olacaktır. Bu kapsamda ayrıca 3 adet daha 50'şer bin M2'nin üzerinde turizm parselasyonları da yatırıma hazır hale getirilmiştir. Gediz’e, Kütahya’ya ve Ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan konuşmasında; “Bu güzel projemizin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Gediz’imizde yeryüzü harikası olarak hem murat dağının hem de ılıcanın turizme kazandırılması ile ilgili bir çalışmanın içerisinde olacağız. Diğer ilçelerimize de buradan bu tür bir yatırımın yapılması lazım geldiğini belediye başkanlarımıza ifade etmek istiyorum. Gediz’imize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum “dedi.

AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı konuşmasında; “Bugün gerçekten hepimizin imrenerek ve gıpte ederek izlediği güzel bir yatırımın, güzel bir projenin hayata geçişini birlikte paylaşıyoruz. Bundan dolayı Gediz Belediye Başkanı Dr. Mehmed Ali Saraoğlu’na teşekkür ediyorum. Kütahya’mız AK Parti iktidarı ile son 15 yılda çok önemli alt yapı yatırımlarına sahip oldu. Bugün artık turizmden, termal turizminden, sağlık turizminden, kayak turizminden ve bu tür oluşumlardan bahsedebilir bir hale geldi. Bu tesisin Gediz’e, Kütahya’ya ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel konuşmasında; “Bu güzel projemizin temel atma töreninde sizlerle burada bulunmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Gediz’imiz bu anlamda büyük bir önderlik yaptı. Kütahya’mızda bütün ilçelerinde termal turizmle alaka büyük bir kaynak var. Ancak bunu harekete geçirip termal turizm merkezi olması anlamında çalışması ile önderlik yaparak Gediz Belediye Başkanı Dr. Mehmed Ali Saraoğlu’na teşekkür ediyorum. Gerek Murat dağı tesislerinde gerekse Gediz Termal Tatil Köyü’nde yapılacak tesislerle Gediz önemli bir turizm merkezi olacaktır. Gediz Termal Tatil Köyü’nün Gediz’e, Kütahya’ya ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

AK Parti Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Vural Kavuncu konuşmada; “bugün bir başka heyecanla, bir başka mutlulukla bu temel atma törenine geldik. Şimdiye kadar pek çok temel atarak, pek çok açılışlarda bulunduk ama bunun en azından bana bakan yüzünden benim için anlamı biraz daha farklı Kütahya bir kültür, bir sanat, bir tarih, bir doğal güzellikler kenti ve bir kaplıca kenti. Gediz Termal Tatil Köyü projesinin bir vizyoner proje olduğunu Kütahya içindeki değil, şuan ülkemizdeki en güzel projelerden birisi olması dolayısıyla Gediz’deki kısıtlı imkânlarla böylesine güzel ve büyük bütçeli bir yatırım için Gediz Belediye Başkanı Dr. Mehmed Ali Saraoğlu’na teşekkür ediyorum. İnşallah kazasız belasız sonuçlanarak hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir yapmış olduğu konuşmada; “Kütahya’mız zenginlikler şehir; tarih, kültür, yeraltı maden, doğal güzellik, orman ve termal sular zenginliği bakımından güzel bir şehir. Buradaki yeni yapılacak projenin de inanıyorum ki, bu güzel örneklere başlangıç olacağını düşünüyorum. Bakanlığımızın Kütahya’ya olan ilgisi, Kütahya’daki kültür turizmine, tarih birikimine, Kütahya’daki bu tür tatil yörelerine olan başta Muratdağı ve Gediz Termal Tatil Köyü’ne olan ilgisi bizleri gerçekten mutlu ediyor. Diliyorum ki; Gediz Termal Tatil Köyü projesi çalışması, birçok çalışmanın başlangıcı olsun. Buradaki yapılacak olan iş kendi başına bir mana ifade ettiği gibi kendinden sonra getirilecek olan çalışmalarında bir ön görüsü, bir lokomotifi olmuş olsun. İnşallah daha iyilerini, daha güzellerini kazandırmak niyetiyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman konuşmasında; “Öncelikle Gediz Belediye Başkanı Dr. Mehmed Ali Saraoğlu’nu tebrik ediyorum. Gerçekten çok başarılı hizmetlere imza atmış bir belediye başkanımız. Başarılı olduğu şuradan belli; üç dönemdir Gediz’de belediye başkanımız. Başarılı olduğu şuradan belli; Gediz’e yapmış olduğu hizmetlerden ve bugün burada temelini atacağımız tesisimizden belli. Allah razı olsun teşekkür ediyorum. Siyasette ki başarının birinci şartı, olmazsa olmazı; birlik, beraberlik ve kardeşlik hukukudur. Bu Allah’a çok şükür Kütahya’mızda fazlasıyla var. Kütahya’da başarı, hizmet ve vatandaşlarımızın memnuniyeti var. Bugün burada çok önemli bir tesisimizin açılışını yapıyoruz. Mesele sadece basit bir termal tesisin açılışı değildir. Bizim Bakanlığımız ilgilendiren bu tesisin çok önemli bir açılımı var. Türkiye bir turizm ülkesidir. Deniz, kum, güneş denilince akla Türkiye geliyor. Türkiye, Dünya’da en çok turist gelen altıncı ülke. Türkiye’mizde Gediz’de olduğu gibi, Kütahya jeotermal kaynakların en çok olduğu vilayetlerimizden bir tanesi. Bizim hedefimiz dünyanın en büyük turizm ülkelerinden biri olmak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Kütahya’nın ve Kütahyalı hemşerilerimiz emrindeyiz. Çünkü bizim için Kütahya’da insanlarımızın tarihle buluşması demek, medeniyetimizle buluşmadı demektir. Temelini atacağımız Gediz Termal Tatil Köyü’nde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından temel atma törenine geçilerek dua edildi. Yapılan dua eşliğinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, Prof. Dr. Vural Kavuncu, İshak Gazel, Ahmet Tan, Kültür ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Gediz Kaymakamı Avni Kula, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz,Kütahya AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş, Gediz Belediye Başkanı Dr. Mehmed Ali Saraoğlu tarafından ilk butona basılarak Gediz Termal Tatil Köyü’nün temeli atıldı.

Temel atma töreninin sona ermesiyle Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve protokol üyeleri Gediz Gençlik ve Kültür Merkezi Kompleksi’nde bulunan Gediz Kütüphanesi, Gediz’in Fethi (Tarih canlandırması) Diorama ve Sürekli Sergi Salonu’nu gezerek burada yapılan çalışmalar hakkında Başkan Saraoğlu’ndan bilgi aldılar. Programın sonunda Adnan Menderes Yaşam Parkı’ndan Eskigediz’e hareket edildi.

 

 

 

İLGİLİ RESİMLER